Rodzaje ogrzewania domów i mieszkań

4. Rodzaje ogrzewania domów i mieszkańObecnie mamy do wyboru wiele różnorodnych rodzajów ogrzewania które różnią się od siebie nie tylko konstrukcją ale także i tym jakiego rodzaju paliwo wykorzystywane jest do ogrzewania domów. Zacznijmy od konstrukcji, do najbardziej podstawowego rodzaju ogrzewania należy w tym przypadku standardowe ogrzewanie centralne z odpowiednio rozmieszonymi i doskonale widocznymi grzejnikami, można jednakże zdecydować się na zupełnie innego typu systemy ogrzewania, przykładem jest tutaj ogrzewanie podłogowe, gdzie podgrzewana jest podłoga, ciepłe powietrze rozchodzi się wtedy równomiernie po całym pomieszczeniu, dodatkowo unika się w domach wolnostojących nieprzyjemnego uczucia chłodu bijącego od podłogi, co jest oczywiście także istotną kwestią.

Ogrzewanie ścienne

Podobnym rodzajem ogrzewania może być ogrzewanie ścienne, elementy grzewcze instalowane są wtedy w ścianach co także umożliwia dosyć równomierne ogrzewanie pomieszczeń. Pozbywamy się jednak kilku wad ogrzewania podłogowego czyli na przykład nadmiernego unoszenia kurzu, czy też problemów ze stosowaniem panelów podłogowych czy niektórych rodzajów dywanów. Ciekawym rozwiązaniem może być klasyczne ogrzewanie kominkowe, oczywiście odpowiednio unowocześnione. Korzysta się z niego w podobny sposób jak dawniej, ogień rozpalany jest w kominku, i ciepło rozchodzić będzie się od kominka, w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek nie potrzebne mogą być więc dodatkowe grzejniki, oczywiście takie ogrzewanie zaprojektowane jest w taki sposób, iż ciepło z kominka podgrzewać może wodę lub powietrze, w zależności od tego jaką konstrukcję ogrzewania wybierzemy, woda lub ciepłe powietrze wykorzystywane są następnie do ogrzewania innych pomieszczeń znajdujących się w domu, ze zrozumiałych względów z takiego ogrzewania niestety nie skorzystamy w mieszkaniach.

Energia odnawialna

Jeśli chodzi natomiast o paliwa, to w ostatnim czasie znacznym zainteresowaniem cieszą się takie systemy ogrzewania, w których wykorzystywana może być energia odnawialna, zarówno energia słoneczna, którą daje się wykorzystać do ogrzewania zarówno dużych bloków jak i niewielkich domów jednorodzinnych jak i energia geotermalna wykorzystywana obecnie na zdecydowanie mniejszą skalę i głównie w przypadku domów jednorodzinnych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz