Rynek, ubezpieczenia, elastyczność

Rynek, ubezpieczenia, elastycznośćSpróbujmy przez chwilę zastanowić się jak wyglądać będzie przyszłość rynku ubezpieczeń i ubezpieczenia jako takie.
Według ekspertów wywodzących się głównie z grona głównych analityków światowych koncernów ubezpieczeniowych, kluczowa dla przyszłości ubezpieczeń będzie elastyczność, ponieważ klienci oczekują większego wyboru od firm oferujących ubezpieczenia.

Domino

Zastosowanie będzie tutaj miał dosyć ciekawie opisany w literaturze efekt międzybranżowego domina. Otóż gdy klienci będą przyzwyczajeni do większej elastyczności w innych branżach, ubezpieczyciele będą musieli dopasować swoją ofertę tak, aby wyszła naprzeciw nawykom konsumenckim i doświadczeniu klientów na całym rynku.

Elastyczność

Elastyczność w obrębie każdego rodzaju ubezpieczenia jest kluczowa, Klienci natomiast chcą wybierać i efektywnie wybrać, a ubezpieczenie musi dać im opcje, których potrzebują. Ostatecznie większość firm ubezpieczeniowych będzie szukała bardziej modularnych produktów, które ludzie mogą wybierać. Ta modułowa koncepcja jest kluczem do zapewnienia klientom maksymalnej elastyczności. Jedna z firm oferujących ubezpieczenia, będąca w pierwszej piątce liderów naszego rynku opracowała niedawno produkt – który nota bene zostanie wdrożony w pierwszym kwartale przyszłego roku – a który pozwoli klientom wybrać od początku do końca – kiedy i jak płacić składki, albo jednorazowo, albo w ustalonym okresie i oczywiście zmienić wybraną opcję bezkosztowo w dowolnym momencie obowiązywania umowy ubezpieczenia. Konstrukcja takiego produktu nastąpiła w wyniku przeglądu obecnej oferty liderów rynku i jak powiedzieli anonimowo przedstawiciele powyższej firmy „konkurencyjny rynek” spowodował zmiany, ponieważ firma ma nadzieję skorzystać z nowego rynku dzięki pierwszej w branży opcji płatności w trybie „płacę więcej gdy mnie stać, a mniej gdy mam inne wydatki”. Rynek firm oferujących ubezpieczenia jest również bardzo wrażliwy na oddziaływanie efektów globalizacji, co oczywiście w ciągu ostatnich dziesięciu lat uległo jeszcze bardziej dynamicznemu przyspieszeniu. Ale o tym …. następnym razem.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz