Samodzielnie malowanie ścian?

Malowanie wnętrza mieszkania czy domu to coś, co ze względu na oszczędności wiele osób woli wykonywać samodzielnie. Aktualnie dostępne są dobrej jakości farby, jak i wałki i pędzle, dzięki którym zadanie to jest znacznie bardziej proste niż jeszcze trzydzieści lat temu. Wystarczy wspomnieć, że istnieją znacznie bardziej wydajne, ekologiczne a przy tym tanie farby. Nie rozchlapują się, łatwiej je usunąć. Po nałożeniu na ścianę łatwo z nich zmyć wszelkie zanieczyszczenia.

Większość ludzi wie jak powinno wyglądać malowanie ścian. To w skrócie wyniesienie mebli, zabezpieczenie stałych elementów, malowanie sufitu, zakamarków i wreszcie samych ścian. Warto jednak znać kilka innych wskazówek, które pozwolą na komfortowe malowanie, sprawią, że farba do ścian będzie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem i rozwinie pełen bukiet swoich możliwości.

Najwięcej remontów wykonywanych jest latem ze względu na to, że jest to pora urlopowa. Dlatego złą wiadomością jest fakt, że jednocześnie wcale nie jest to najlepsza pora na malowanie. Upał nie sprzyja temu zajęciu ponieważ sprawia, że farba zbyt szybko zasycha, przez co malowanie kolejnych warstw może spowodować powstawanie grudek lub po prostu iść ciężko i topornie. Najbardziej odpowiednią temperaturą do malowania jest przedział od dziesięciu do dwudziestu stopni. A więc pory roku najbardziej sprzyjające temu to miesiące wiosenne jak również wczesna jesień.

Aby nowoczesna farba dobrze trzymała się podłoża konieczne jest jego oczyszczenie, szczególnie z farb klejowych i olejnych. Te pierwsze mogą przyczyniać się do zmniejszenia przyczepności nowej farby, tych drugich nowa farba nie pokryje. Ponadto tworzą się często nieestetyczne nierówności. Oba te rodzaje farb muszą zostać dokładnie usunięte co jest zadaniem często pracochłonnym, w zależności od wielkości pomieszczenia. Pomóc sobie można specjalnymi preparatami, do nabycia w sklepach z akcesoriami malarskimi. Farba klejowa zwykle daje się dokładnie usunąć za pomocą zwykłej wody, gąbki i środka myjącego jak mydło.

Również ściany pokryte zwykłym brudem i kurzem muszą zostać przed malowaniem dokładnie umyte i pozostawione do wyschnięcia. Do tego celu nadaje się mydło malarskie lub nawet zwykły płyn do mycia naczyń. Warto zwrócić uwagę na stan tynku. Musi on być mocny, nigdy nie może się sypać. W niektórych przypadkach konieczne jest zagipsowanie ubytków lub położenie nowego tynku. To wydłuża pracę, ponieważ trzeba poczekać aż całość dokładnie wyschnie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz