Ściana idealna

Ściana idealnaMalowanie ścian może wydawać się czynnością mało skomplikowaną, lecz aby efekt był zadowalający należy najpierw zadbać o prawidłowe przygotowanie malowanych powierzchni.

W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie luźne i odpadające elementy ze ściany, a następnie powstałe ubytki wypełnić masą szpachlową. W ten sam sposób należy postąpić ze wszystkimi pęknięciami i nierównościami. Tak przygotowana powierzchnia w zasadzie nadaje się już do malowania, jednak może ona mieć tendencję do nierównomiernego wchłaniania farby, co w rezultacie spowoduje, że efekt końcowy będzie daleki od ideału. Aby zapobiec niemiłym niespodziankom, należy zastosować grunt pod farbę.

Gruntowanie

Zabieg ten wykonuje się nie tylko w celu wyrównania lub zmniejszenia chłonności powierzchni, ale także aby ją wzmocnić, ujednolicić fakturę, czy też polepszyć przyczepność farby nawierzchniowej.

Wszystkie te czynności spowodują, że ściana będzie równo pomalowana, kolor będzie jednolity bez zmian tonalnych, a także, co nie mniej ważne, w znacznym stopniu zmniejszy się zużycie farby wierzchniej.

Kiedy stosować?

Farby gruntujące należy bezwzględnie stosować w sytuacjach kiedy mamy do czynienia z nowymi ścianami lub ścianami. na które położono nowe powłoki zarówno gipsowe jak i kartonowo-gipsowe, czy też mineralne, a także w przypadku usunięcia starych powłok malarskich. Gruntowanie powinno się zastosować również w przypadku ścian w tak zwanym stanie deweloperskim, które zazwyczaj pomalowane są farbą bardzo słabej jakości.

Z zabiegu gruntowania możemy zrezygnować w sytuacji gdy ściany były już wcześniej malowane, mają jednorodną strukturę, a po potarciu palcem na jego powierzchni nie widoczny jest żaden osad. Ten prosty test jest w stanie pokazać, czy struktura ściany jest wystarczająco związana i jednorodna.

Zagruntowanie ściany, która tego nie wymaga, może mieć tak samo zgubny efekt jak brak położenia farby gruntującej. Objawiać się to może pogorszeniem przyczepności pierwszej warstwy farby nawierzchniowej oraz jej słabsze krycie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz