Słów kilka o haluksach

Słów kilka o haluksach
Ładne i zdrowe stopy to marzenie każdej kobiety. Można je zachować unikając chodzenia w szpilkach. Czym są haluksy? Czy przyczyniają się do niej tylko buty na wysokich obcasach?

Przyczyny haluksów

Skłonność o koślawych paluchów panie dziedziczą po matce. Na tę przypadłość wiele kobiet pracuje jednak same. Przede wszystkim haluksy są efektem noszenia butów z wąskim czubem i na wysokich obcasach. W takich butach paluch jest nienaturalnie ściśnięty i zaczyna wyginać się w kierunku mniejszych palców. Zdarza się, że podchodzi pod drugi palec i wypycha go ku górze. W tym przypadku każdy krok sprawia trudny do wytrzymania ból. Jedynym rozwiązaniem problemu jest wówczas operacja.

Zapobiegamy wykoślawianiu paluchów

Haluksom można zapobiec. W tym celu:
nosimy buty na elastycznej i grubszej podeszwie. Wybieramy takie, które mają obcas nie wyższy niż cztery centymetry;
wybieramy buty z szerokimi noskami: nie będą ściskać palców;
wybieramy obuwie,w których „poduszka” pod palcami ułożona jest w ich najszerszej części w wygodny sposób;
latem staramy się często chodzić boso.

Sposoby na paluchy koślawe

Zniekształcony staw palucha można zoperować lub osłaniać. W celu jego ochrony stosujemy:
aparaty korygujące, które odwodzą paluch od mniejszych palców;
nosimy buty z wkładkami ortopedycznymi lub z wyprofilowanymi spodami;
nakładki na staw, które chronią go przed ocieraniem.
Możemy również poprosić lekarza o skierowanie na zabiegi fizykoterapeutyczne. Przy paluchach koślawych dobrze sprawdza się między innymi krioterapia i jonoforeza. Jeżeli sposoby te okażą się zawodne, jeśli dolegliwości bólowe są bardzo silne, trzeba podjąć decyzję o operacji. Z decyzją o operacji palucha koślawego nie warto czekać zbyt długo. Łatwiej jest bowiem skorygować deformację, która jest jeszcze niewielka.

Paluch koślawe to przypadłość, na którą wiele kobiet pracuje nosząc buty na wysokich obcasach z wąskim czubem. Skłonności do haluksów można także odziedziczyć po matce. Można im zapobiegać. Są jednak takie deformacje, które usunie jedynie operacja.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz