Swędzenie uszu. Jakie są jego przyczyny?

Swędzenie uszu. Jakie są jego przyczyny?Swędzenie uszu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz może mieć różne przyczyny. Od tych najprostszych w sensie zanieczyszczenia ucha środkowego, jak i być przejawem groźnej choroby przewodu usznego.

Każdego z nas uszy czasami swędzą. Kiedy stan ten występuję incydentalnie, nie ma powodu do większych zmartwień. Problem pojawia się, kiedy uszy zaczynają nas swędzieć nieustannie. Czasami swędzenie ucha wywołane jest po prostu nieprawidłową higieną uszu. Chodzi tu zwłaszcza o często używane patyczki, które co prawda usuwają nadmiar woskowiny, ale jednocześnie wysuszają ucho i wpychają resztki tej substancji do środka przewodu słuchowego. Częstą przyczyną takiego stanu rzeczy jest też niestety grzybica. Powodowana jest ona zaleganiem wody w przewodzie słuchowym lub długotrwałym stosowaniem antybiotyków, które wyjaławiają przewód słuchowy i pozwalają zalegnąć się zarodnikom grzybiczym. Czasami grzybica może być też konsekwencją cukrzycy, łuszczycy lub otyłości. Na szczęście rozpoznanie grzybicy jest stosunkowo łatwe i nawet we wczesnym stadium może samodzielnie odkryć tę przypadłość. Swędzenie uszu nie jest tu bowiem jednym objawem. Oprócz niego występują też zmiany rumieniowe, które przypominają wypryski oraz ciemny, a czasami zielony lub żółty nalot na powierzchni ucha. W stanach zaawansowanych dochodzi też do wycieku wydzieliny z ucha i pojawiania się przenikliwych, choć krótkotrwałych bólów ucha.

Inną przyczyną swędzącego ucha jest alergia, a dokładnie alergiczny nieżyt nosa. W takim przypadku główne objawy dotyczą jamy nosowej. Klasycznym objawem alergii jest przewlekły katar, który jest niezwykle wodnisty. Osoby cierpiące na ten typ alergii bardzo często kichają i odczuwają spływanie wydzieliny z nosa po tylnej ściance gardła. Dodatkowo może wystąpić u nich światłowstręt oraz wspomniane już swędzenie uszu, a także gardła, nosa, oczu i podniebienia.

Najczęściej jednak swędzenie uszu to objawy klasycznego ucha pływaka. Terminem tym określamy sytuacje, kiedy ucho jest przez długi czas poddane nadmiernemu działaniu wody lub wilgoci. Woda powoduje wypłukiwanie małżowiny usznej i dochodzi do wysuszenia ucha wewnętrznego. Objawy, jakie daję ucho pływaka, trudno pomylić z innym schorzeniem. Oprócz swędzenia występuję też obrzęk ucha oraz silne zaczerwienienie w obrębie ucha wewnętrznego. Pojawia się też uczucie zatkanego ucha, a w sytuacji krytycznej pęcherzyki, które wypełnione są krwią. Stan ten jest też niestety niezwykle bolesny i jeśli zostanie zlekceważony, to może w dłuższej perspektywie skutkować nawet utratą słuchu.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Równie groźne, a jednocześnie łatwe do zidentyfikowania jest zapalenie ucha środkowego. Swędzenie występuję w tym przypadku, tylko na początku choroby. Bardzo szybko zastępuję je bardzo ostry, pulsujący ból, który objawia się i nasila zwłaszcza w nocy, kiedy człowiek przyjmuje pozycję leżącą. Sam ból ustępuję, dopiero kiedy pojawia się wyciek z ucha, który jest wynikiem perforacji błony bębenkowej. Przy pojawieniu się powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, który przepisując na odpowiedni antybiotyk, skutecznie skróci czas niezbędny do wyzdrowienia i zredukuje przeszywający ból.

Źródło: https://www.fonix.pl/bol-uszu/swedzenie-uszu-skad-sie-bierze-i-co-moze-oznaczac/

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz