Świetny wygląd i doskonała ochrona dachu i elementów metalowych

Zarówno w domu, jak również w każdym ogrodzie znajdują się elementy metalowe, które wymagają okresowego powlekania farbą. Dowiedzmy się zatem jakimi możliwościami dysponujemy obecnie w tym zakresie oraz jakie mogą być koszty zabezpieczenia miejsc tego wymagających.

Osoby zajmujące się czynnościami remontowymi lub wykończeniowymi w głównej mierze zwracają uwagę na sferę wizualną swojej pracy, jednakże dostępne dziś technologie produkcji farb umożliwiają wybór takiego rozwiązania, które jednocześnie gwarantować będzie długotrwałą i skuteczną ochronę powierzchni metalowych przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli jednak chodzi o dostępną paletę kolorów, większość producentów oferuje tutaj szeroki wybór spośród co najmniej kilkunastu gotowych barw, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Emalia do metalu, którą ostatecznie wybierzemy zależeć będzie oczywiście od powierzchni, którą zamierzamy wykończyć, bowiem kategoryzacja produktów jest obecnie całkiem dokładna.

Pokrycie dachu

Największe znaczenie dla stylistyki i ochrony domu wydaje się mieć pokrycie metalowego dachu. Na szczęście nie ma problemu ze znalezieniem produktu łączącego w sobie cechy stylistyczne i ochronne. Specjalne farby do dachów w większości przypadków można stosować zarówno na powierzchnie aluminiowe, jak i na stalowe. Najczęściej są to emalie poliwinylowo-akrylowe, które charakteryzują się świetną przyczepnością do malowanego podłoża oraz wysoką odpornością na szkodliwe działanie promieni słonecznych i innych czynników atmosferycznych. Podobne mieszanki doskonale zabezpieczą takie składniki przydomowej architektury jak metalowe płoty, rynny i parapety, a także blaszany garaż czy schowek. Stosując specjalistyczne emalie dekoracyjno-ochronne mamy pewność, iż osłona i prezencja zachowają swoje najlepsze cechy przez długie lata. Jeśli już zastanawiamy się nad dobrymi rozwiązaniami na dach, warto zwrócić uwagę na izolację cieplną. Dobrym pomysłem może też okazać się zastosowanie paneli fotowoltaicznych, a wraz z nimi pompy ciepła.

Koszty konserwacji

Pozostaje jednak jeszcze pytanie o koszty, albowiem staranne wymalowanie wszystkich wymagających tego powierzchni potrafi solidnie obciążyć nasze konto. Przybliżoną wycenę warto oprzeć na konkretnym przypadku, dlatego niech za przykład posłuży dach o polu 100m2. Biorąc więc pod uwagę, że ceny 10 litrowych opakowań wynoszą od 300 do nawet 700zł – w zależności od sklepu i marki – a przeciętna wydajność to około 10m2 na litr, to łatwo policzyć, iż same farby pochłoną mniej niż 1000zł. Dodać to tego jeszcze należy ewentualne koszty robocizny oraz narzędzi malarskich. Wydaje się jednak, iż nie warto szukać oszczędności na zabezpieczaniu tak ważnego dla domu elementu jakim jest dach. Szkody spowodowane uszkodzonym zadaszeniem mogą być bowiem znaczne, a częstsze malowanie tańszą farbą w ostatecznym rozrachunku będzie droższe, z uwagi na konieczność każdorazowego opłacania malarzy bądź kupowania narzędzi.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz