Udogodnienia dla pracowników

Udogodnienia dla pracownikówJeśli pracownik zatrudniony jest w szczególnie uciążliwych warunkach, prawo przewiduje dla niego pewne udogodnienia. Jeśli naszą pracę wykonujemy w niskiej temperaturze, bądź narażamy podczas niej nasz organizm na dużą utratę kalorii, nasz pracodawca ma obowiązek zapewnić nam dostęp do profilaktycznych posiłków. Wszelkie regulacje z nimi związane powinny być zamieszczone w regulaminie naszej pracy, jak i w kodeksie.

Podstawowe obowiązki pracodawcy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawców jest zapewnienie swym pracownikom bezpiecznych jak i higienicznych warunków ich pracy. To właśnie na mocy kodeksu pracy pracownikom przysługują posiłki profilaktyczne. Są to przedmioty całkowicie nieodpłatne. Z kolei zapewnienie napoi jest uzależnione od temperatury, w jakiej przebywać muszą pracownicy podczas wykonywania swoich zadań. Wszelkie kwestie związane z wydawaniem posiłków powinny zostać uwzględnione w regulaminie pracy. Jeśli więc wykonujemy pracę czysto fizyczną, związaną z wielkim wysiłkiem fizycznym, bądź pracujemy w temperaturze poniżej 10 stopni bądź powyżej 25, powinien przysługiwać nam dostęp do bezpłatnych napoi jak i posiłków. Kwestia związana z temperaturą jest szczególnie ważna podczas zimy jak i lata, kiedy to nasz organizm narażony jest na szczególnie działanie temperatury, jak i warunków panujących na zewnątrz.

Zapewnienie posiłku

Jeśli nasz pracodawca nie ma możliwości zapewnienia swym pracownikom dostępu do posiłków, powinien uczynić to za pomocą punktów gastronomicznych bądź za pomocą samodzielnego przygotowywania produktów. Napoje z kolei powinny być ciepłe, bądź zimne w zależności od warunków, w jakich pracownik jest zmuszony przesiadywać. Powinny być one wzbogacone o sole mineralne, jak i w witaminy. Posiłki z kolei powinny być pełnowartościowe i posiadać odpowiednio zbilansowaną ilość białka, węglowodanów i tłuszczy. Zastąpienie posiłków za pomocą pieniędzy nie jest dopuszczalne w prawie. Bez względu na warunki atmosferyczne pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom dostęp do wody zdatnej do picia przez cały rok.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz