Urządzamy łazienke

ŁazienkaŁazienka jest jednym z istotniejszych pomieszczeń użytkowych w domach oraz mieszkaniach, często to od takich pomieszczeń rozpoczynają się wszelkiego rodzaju prace wykończeniowe. To w jaki sposób łazienka zostanie urządzona często zależy od jej wymiarów, oraz położenia w mieszkaniu. Istnieje kilka stałych elementów, jednym z nich jest bez wątpienia szyb wentylacyjny, który zwykle znajduje się właśnie na styku pomieszczeń takich jak łazienka czy też kuchnia, należy zadbać oczywiście o to, aby wentylacja funkcjonowała prawidłowo, przyda się to już na etapie urządzania łazienki. Osiągnąć można to poprzez zastosowanie odpowiednich kratek wentylacyjnych, oraz odpowiednim dobraniu drzwi do łazienki.

Pion kanalizacyjny

Często przy wyborze drzwi do łazienki zwracamy uwagę tylko i wyłącznie na ich wygląd, ale należy także pamiętać o tym, aby posiadały one odpowiedniej wielkości otwory wentylacyjne bez tego trudno będzie o zapewnienie odpowiedniej wentylacji nie tylko łazienki ale i całego domu. Kolejnym dosyć stałym elementem jest tak zwany pion kanalizacyjny, do którego podłączone będą urządzenia sanitarne, oznacza to że odległość pomiędzy nimi nie może być niestety zbyt duża, tak wiec zwykle zarówno umywalka, jak i sedes czy też wanna muszą być umieszczone w dosyć bliskiej odległości od siebie, może to w żadnym razie nie dotyczyć jednak większych gabarytowo łazienek.

Sanitariat

To jakiego dokładnie rodzaju urządzenia znajdą się w naszej łazience jest jedną z pierwszych decyzji które należy podjąć przy urządzaniu łazienki. Trzeba zadecydować czy w łazience znajdzie się brodzik, czy też wanna, czy będzie w niej umywalka, oraz jak umywalka będzie wyglądać. Znowu w większych łazienkach mamy możliwość zastosowania chociażby podwójnych umywalek, które w znacznym stopniu ułatwiają korzystanie z łazienki. Praktycznie obowiązkowo też w łazienkach stosowane są płytki, jest to wymóg raczej praktyczny, ceramika jest zdecydowanie bardziej odporna na wilgoć, a jak wiadomo w łazience powietrze jest zwykle bardziej wilgotne. Wyzwaniem, także dla profesjonalnych architektów wnętrz może być oczywiście wykorzystanie wolnej przestrzeni w łazience poprzez odpowiednie dobranie mebli łazienkowych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz