Urządzenia pomiarowe: rodzaje

Urządzenia pomiarowe: rodzaje

Wybór przyrządów pomiarowych jest obecnie ogromny. Z części z nich korzystamy na co dzień w swoich domach (termometry do pomiaru temperatury ciała lub powietrza), inne przeznaczone są dla przemysłu.


Przyrządy pomiarowe dla przemysłu

Niemal każda gałąź gospodarki korzysta z różnego rodzaju urządzeń pomiarowych. Jednym z najbardziej prostych przyrządów pomiarowych, z których korzysta przemysł jest suwmiarka. Mimo swojej prostoty suwmiarka jest pozwala dokonywać niezwykle precyzyjnych pomiarów.

Wśród suwmiarek wyróżnić można obecnie nie tylko zwykłe mechaniczne, ale także bardzo precyzyjne suwmiarki elektroniczne

W zakładach produkujących kosmetyki czy w lakierniach niezwykle przydatnym przyrządem pomiarowym jest piknometr. To proste urządzenie służy do badania gęstości nie tylko ciał stałych, ale także cieczy. W wielu zakładach przemysłowych wykorzystywane są pirometry. Są przydatne tam, gdzie zachodzi konieczność pomiaru temperatury bardzo gorących lub bardzo zimnych przedmiotów. Gałęzie przemysłu korzystające z pirometrów to między innymi: przemysł maszynowy, motoryzacyjny, spożywczy. Wiele zakładów przemysłowych jest dzisiaj zautomatyzowanych. Nie brakuje więc w nich wszelakiego rodzaju instalacji pneumatycznych i hydraulicznych. Kontrola ciśnienia w tych instalacjach jest koniecznością nie tylko z uwagi na ich poprawne działanie, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo pracujących przy nich osób.

Stąd też urządzeniami, których w tych zakładach nie może zabraknąć są manometry

Lista przyrządów pomiarowych, z których obecnie korzysta przemysł jest bardzo długa. Równie długa jest lista przyrządów pomiarowych, które w zakładach przemysłowych wykorzystywane są na co dzień. Wśród przyrządów pomiarowych są i takie, które znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w warsztatach majsterkowiczów. Przykładem takich przyrządów pomiarowych są między innymi manometry, higrometry i gazomierze. Przyrządy pomiarowe mogą służyć do bardzo różnych pomiarów, na przykład wielkości elektrycznych lub fizycznych.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz