Uzupełnienie energii w pracy

Uzupełnienie energii w pracyZasady bezpieczeństwa i higieny pracy są niezwykle ważne i muszą być respektowane. Wielu pracodawców sądzi jednak, że BHP ogranicza się jedynie do zapobiegania wypadkom i zabezpieczaniu pracowników, którzy swoje obowiązki wykonują w niebezpiecznych warunkach.

Co i komu przysługuje?

Przepisy pracy definiują jednak jasno, że pracownikom narażonym na znaczny ubytek energii w jej trakcie oraz przebywającym w skrajnych temperaturach należne są nieodpłatne posiłki profilaktyczne. Oznacza to, że pracodawca musi zapewnić pracownikom możliwość zjedzenia czegoś na koszt firmy. Dotyczy to również pracowników narażonych na pracę w wysokich temperaturach, którzy od przełożonych muszą otrzymać napoje. Oczywiście oprócz tego pracownicy wszelkich profesji przez cały rok powinni mieć stały dostęp do wody pitnej, zapewnionej przez pracodawcę. Taka forma rekompensaty jest nieopodatkowana, co jest dobrą wiadomością dla zatrudniającego. Istnieją oczywiście szczegółowe regulacje odnośnie tego, kto jest uprawniony do otrzymywania takich posiłków oraz co konkretnie powinno wchodzić w jego skład. Ważne jednak, by uzupełniały one te minerały, które tracone są podczas intensywnego wysiłku. To oznacza, że pracownicy powinni przede wszystkim uzupełniać węglowodany, które dają energię.

Co na obiad w pracy?

Posiłki profilaktyczne to bardzo dobre i potrzebne rozwiązanie dla pracowników. Nikt z nas nie jest przecież robotem i jeśli praca wymaga znacznego nakładu energii, to ta energia powinna zostać uzupełniona. Warto przy tym korzystać z profesjonalnych usług gastronomicznych. Pracodawca, który nie zajmuje się żywieniem, nie będzie przecież przygotowywał posiłków samodzielnie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług cateringowych firmy zewnętrznej. Pracownicy takiej firmy dobrze wiedzą, jak układać jadłospis, który będzie odpowiednio dopasowany do diety pracowników oraz specyfiki ich pracy, a ponadto korzystając z usług kucharzy można mieć pewność, że zostają spełnione wszelkie wymogi sanitarno-epidemiologiczne. Warto więc rozważyć takie rozwiązanie, jeśli jesteś pracodawcą.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz