Ważne pytania o hormonalną terapię zastępczą

Ważne pytania o hormonalną terapię zastępcząObjawy menopauzy mogą być bardzo dokuczliwe. Można je złagodzić decydując się na hormonalną terapię zastępczą. Jakie pytania o HTZ kobiety zadają najczęściej?

Czy konieczne są wcześniej badania?

Zanim weźmiemy pigułkę, musimy zrobić badania. Lekarz może nam zlecić wykonanie:
podstawowych badań ogólnych: morfologii, moczu, CRP;
oznaczenie poziomu wybranych hormonów;
oznaczenie stężenia glukozy.
Konieczne jest także badanie ginekologiczne w tym także USG przezpochowego. Jeżeli nie mamy aktuaalnego wyniku, zostanie wykonana także cytologia.

Jaka postać hormonów jest lepsza?

Hormony mogą mieć postać tabletek lub plastrów. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, które z nich są lepsze, gdyż preparat zawsze jest dobierany indywidualnie. W przypadku wysokiego stężenia cholesterolu, często stosuje się hormony w postaci doustnych tabletek. Jeśli jednak chorujemy przewlekle i zażywamy sporą ilość leków, aby dodatkowo nie obciążać wątroby i żołądka, lekarz najprawdopodobniej przepisze nam hormony w postaci plastrów.

Kiedy widoczne są pierwsze efekty terapii?

Już po kilku dniach stosowania HTZ przykre objawy związane z menopauzą zmniejszają się. Na całkowite efekty trzeba jednak poczekać. W zależności od ich nasilenia całkowicie ustępują one po 4-8 tygodniach. Dłużej na efekty musimy poczekać, jeżeli otrzymałyśmy receptę na niskodawkowy preparat. W tym przypadku dolegliwości mogą ustąpić nawet dopiero po 12 tygodniach.

Jak długo musi trwać terapia?

Na to pytanie trudno jest udzielić konkretnej odpowiedzi. Są kobiety, które przyjmują HTZ przez kilka lat. Zawsze istnieje możliwość wcześniejszego odstawienia hormonów czy zmniejszenia ich dawki. Jeśli przykre objawy nie powrócą, nie musimy wznawiać kuracji.

O tym musisz pamiętać!

Gdy stosujesz HTZ musisz pamiętać nie tylko o badaniach kontrolnych. W czasie terapii powinnaś także zrezygnować z przyjmowania preparatów, które zawierają wyciąg z dziurawca. Ziele to może zaburzać działanie hormonów. Bezpiecznie można sięgać po zioła na przeziębienie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz