Właściwe zabezpieczenie drewna

Właściwe zabezpieczenie drewnaWybór odpowiedniego oleju do drewna wbrew pozorom jest zadaniem bardziej skomplikowanym niż mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. Na naszym rynku jest bardzo wiele dobrych produktów, które są warte uwagi. Decydując się na olej wybieramy pomiędzy olejami rozpuszczalnikowymi oraz olejami wodnymi, które w naszym kraju cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Olej do drewna to tak naprawdę specjalistyczny preparat, którego zadaniem jest chronienie drewna przed wieloma różnymi czynnikami. Należy pamiętać, że oleje rozpuszczalnikowe zdecydowanie głębiej wnikają w drewno, a wodne oleje charakteryzują się delikatnym i niedrażniącym zapachem. Oleje rozpuszczalnikowe bardzo dobrze znoszą również intensywną eksploatację, z kolei oleje wodne idealnie nadają się do zabezpieczania mebli.

Drewno twarde a miękkie

Ogólnie dostępne emalie do drewna przeznaczone są głównie do drewna twardego, które cechuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Emalia akrylowa nie jest również zalecana do zabezpieczania bardzo miękkich gatunków drewna. Jeżeli chcemy dowiedzieć się dokładnie jakie jest docelowe przeznaczenie danego oleju najlepiej zapoznać się z opakowaniem, albo kartą techniczną danego produktu.

Olej rozpuszczalnikowy

Jeżeli nasze drewno ma być w przyszłości bardzo intensywnie eksploatowane to zdecydowanie lepiej zabezpieczyć je olejem rozpuszczalnikowym, który zdecydowanie dokładniej penetruje drewno niż choćby wyżej wspomniany olej wodny. Powszechnie dostępne oleje rozpuszczalnikowe bardzo głęboko wnikają w drewno, dzięki czemu ochrona będzie zdecydowanie trwalsza. Między innymi dlatego właśnie wielu fachowców zaleca, aby oleje rozpuszczalnikowe wykorzystywane były między innymi do drewnianych posadzek, albo do intensywnie eksploatowanych tarasów. Warto podkreślić, że olej rozpuszczalnikowy charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnych i drażniącym zapachem, dlatego też najczęściej stosuje się go na zewnątrz naszego mieszkania. Jeżeli chcemy zastosować olej rozpuszczalny wewnątrz mieszkania to musimy pamiętać, że nieprzyjemny zapach może utrzymać się około dwóch-trzech dni.

Jeżeli nasze drewno nie jest z kolei narażone na częste ścierane to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w olej wodny, który w dzisiejszych czasach bardzo często wykorzystywany jest na przykład do zabezpieczania mebli ogrodowych. Olej wodny bardzo dobrze chroni drewno przed promieniowaniem UV, powstawianiem plam oraz szarzenie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz