Właściwie malowanie metalu

Współcześnie możemy do woli wybierać i przebierać pomiędzy farbami do metalu. Ich wybór jest tak duży, że często sami nie wiemy już, która z nich najlepiej przyda się do naszych celów.

Farby do metalu dzielą się między innymi na farby w sprayu i w puszce. Te drugie są stosunkowo łatwe do nanoszenia, choć przy braku wprawy nietrudno spowodować powstanie zacieków. Nie wymaga się tu też żadnych narzędzie malarskich, a zużyte opakowanie po prostu wyrzucamy jako odpad. Jeśli jednak malujemy mniejsze powierzchnie, to wykorzystanie farb w puszcze może być dużo bardziej wskazane.

Zanim jednak zdecydujemy się, którą farbę zastosować, to powinniśmy odpowiednio przygotować metalową powierzchnię do malowania. Podstawowa procedura nanoszenia farby wymaga wcześniejszego oczyszczenia całej malowanej powierzchni z nawet niewielkich ognisk rdzy, które mogłyby rozwijać się po nałożeniu powłoki lakierniczej. Jeżeli z powierzchni metalowej odchodzą jakieś stare farby, to także należy je wcześniej zetrzeć, wykorzystując papier ścierny czy nawet zwykłą szczotkę. Potem powinniśmy całą powierzchnię dokładnie umyć i zadbać o to, aby wszelkie tłuste plamy zniknęły. W innym przypadku będą one „wychodziły” po malowaniu i skutecznie zniweczą cały nasz trud.

Po oczyszczeniu powierzchni możemy przystąpić do nakładania podkładu, który zwiększa przyczepność oraz może dodatkowo mieć właściwości antykorozyjne. Jest to procedura skomplikowana i czasochłonna, dlatego niekiedy można korzystać ze specjalnych farb, które ułatwiają malowanie niektórych przedmiotów metalowych. Kiedy skończymy, możemy zacząć właściwe malowanie.

Bez względu na to, czy malujemy farbą w puszce, czy też nie, to postarajmy się kupić farbę antykorozyjną, która ma dodatki zabezpieczające powierzchnie przed korozją, czyli pojawianiem się rdzy. Jej działanie pozwala na przeniesienie tych procesów z poziomu metali na poziom farby. Pozwala to na znaczne wydłużenie ochrony powierzchni metalowej. Niektóre z tego typu farb są w stanie uchronić metal przed działaniem rdzy nawet na kilka lat.

Zobacz więcej na https://www.dulux.pl/pl/produkty/dulux-rapidry

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz