Wykorzystanie tablic interaktywnych

Polska szkoła zmienia się. Coraz częściej pojawiają się w niej multimedialne pomoce dydaktyczne, usprawniające proces nauczania. W większościach sal szkolnych zamiast klasycznych czarnych lub zielonych tablic, można spotkać tablice multimedialne. Jakie funkcje posiada nowoczesna tablica i jakie są jej podstawowe zalety?

Z pozoru tablica multimedialna przypomina zwykłą białą tablicę. Jest jednak podłączana do komputera lub tak zwanego projektora komputerowego, co daje praktycznie nieograniczone możliwości jej wykorzystania. Może służyć do nauki zupełnie, jak zwykła tablica z tą różnicą, że obraz, który za jej pośrednictwem jest przekazywany ma formę cyfrową.

Wykorzystanie tablic interaktywnych

Można go więc zapisać, tak jak zapisujemy pliki na komputerze. Istnieje możliwość jego wydrukowania lub przeniesienia na inny nośnik albo wysłania pocztą elektroniczną. Obrazy, notatki, wykresy, które powstają w trakcie zajęć mogą być łatwo przechowywane i wykorzystane, kiedy tylko będą potrzebne.

To rozwiązanie idealne w przypadku powtórek materiału lub jego rozszerzania. Tablice interaktywne – http://www.edumarket.com.pl/pl/c/Tablice-interaktywne-i-multimedialne/75 – obsługuje się za pomocą specjalnego pióra (pisaka), które działa jak myszka komputerowa. Można również posłużyć się palcem.

Tablice multimedialne to duża pomoc w prowadzeniu ciekawych lekcji lub wykładów. Współcześni uczniowie przyzwyczajeni są do korzystania z nowoczesnych technologii. Używanie ich w trakcie lekcji sprawia, że są one atrakcyjniejsze, wzbudzają większe zainteresowanie.

Tablica interaktywna pozwala na dłużej przykuć uwagę ucznia. Łączy w sobie zalety zwykłej tablicy z możliwością wykorzystania multimediów. Oddziałuje więc na percepcję uczniów wielokanałowo. Przygotowany przez nauczyciela materiał w formie rysunków, tabel, diagramów czy wykresów jest łatwiej przyswajany, niż tradycyjny wykład w stylu akademickim.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz