Wymiana oleju

Wymiana olejuW zależności od tego, jakim samochodem się jeździ, inny jest czas, w jakim należy dokona wymiany oleju. Czasem producenci samochodów zalecają żeby było to 10 tys. kilometrów, a czasem nawet 30 tys. km. Z czego wynikają takie rozróżnienia? Na pewno z konstrukcji silników, bo to dla nich olej ma zasadnicze znaczenie.

Wymiany oleju dokonuje się zatem tak często, jak intensywnie się jeździ. Ci, którzy jeżdżą dużo na pewno częściej odwiedzają skup oleju, bo tam zostawiają oni olej zużyty, który został im po wymianie. Są i takie przypadki, i te są częstszymi, kiedy ludzie na wet nie wiedza o tym, że takie skupy funkcjonują. Nic w tym dziwnego, bo wielu ludzi wymienia olej w warsztatach samochodowych i nie interesuje ich los oleju, który został po wymianie.

 Wymiana oleju w warsztacie

Taki zawsze zostaje na warsztacie. I co się z nim dzieje dalej? W zasadzie nie a go do czego użyć, dlatego taki zużyty olej najczęściej trafia na skup oleju. W miejsce to zawozi go specjalna cysterna, która o jakiś czas odwiedza warsztat mechaniczny i tam dokonuje pobrania zgromadzonego oleju. Mało kiedy zdarza się, żeby właściciel punktu wymiany oleju sam dowoził zużyty olej na skup. Takie działanie niełatwo jest przeprowadzić, bo pełne beczki są ciężkie, a wożenie kilku litrów oleju na skup po prostu się nie opłaca. Dlatego warsztaty mechaniczne umawiają się na odbiór zużytego oleju z konkretnym skupem.

Odbiór oleju

Wtedy w wyznaczonym dniu wysyła się samochód, który taki olej zabiera. Ze skupów takich wysyła się też cysterny, które odbierają zużyty olej spożywczy. Taki powstaje w restauracjach czy lokalach, gdzie podaje się smażone w oleju potrawy. Taki olej też zabiera się w określonych terminach lub w miarę zapotrzebowania. Co później dzieje się z takim olejem? Za skupu sprzedaje się go tam, gdzie wykorzystuje się go ponownie. W przypadku oleju silnikowego jest on składnikiem mas asfaltowych, a olej spożywczy najczęściej przerabia się na bio paliwo. Dzięki temu substancje te dostają jakby drugie życie i są ponownie wykorzystywane w praktycznych celach.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz