Zalety górnego światła w mały mieszkaniu

Mogłoby się wydawać, że nie ma zbyt wielu sposobów pozwalających na optyczne powiększenie małego mieszkania. Tymczasem bardzo często zapominamy, jak ważnym elementem aranżacji wnętrza mieszkalnego jest odpowiednio dobrane światło.

Cieniowanie

Lampy stojące mają to do siebie, że tworzą ciekawy klimat, ale również rzucają cienie na mniej dostępne krańce pokojów. Powoduje to wrażenie ciasnoty i zmniejsza optycznie wielkość pomieszczenia. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem oświetlenia górnego, jeżeli mieszkamy w małym lokalu. Nowoczesne lampy wiszące sprawią, że pokój będzie się wydawał duży, jasny i pozbawiony miejsc zacienienia.

Wygoda

Górne światło świetnie sprawdza się nie tylko w salonie, ale również w innych pomieszczeniach. Trudno wyobrazić sobie np. pracę w kuchni bez światła padającego z góry bezpośrednio na blat. Lampy wiszące do kuchni projektowane są w taki sposób, by istniała możliwość ich zbliżania do blatu. Dzięki czemu będziemy mogli przygotować smaczny posiłek również w środku nocy. Podobnie dobrym rozwiązaniem będzie górne światło montowane w przedpokoju, które powiększy i rozświetli nawet najbardziej ciasny korytarz.

Aranżacja światłem

Górnym światłem możemy nie tylko rozświetlić nasze mieszkanie, ale nadać mu również odpowiedni styl. Lampy wiszące nowoczesne wykonywane są często z bardzo egzotycznych i ciekawych materiałów. Montując je w głównym pokoju, możemy nadać naszemu pomieszczeniu ciekawą fakturę oraz odpowiednio wymodelować je światłem. Wszystko zależy od naszej inwencji i potrzeb.

Warto jednak pamiętać, że najbardziej intensywne górne oświetlenie zda się na nic, jeżeli ściany w pomieszczeniach będą pomalowane na ciemne przytłaczające kolory, a meble będą utrzymane w ciężkich odcieniach mahoniu. Górne światło najlepiej współgra z jasnymi, pastelowymi barwami, najlepiej różnymi odcieniami bieli oraz z meblami w kolorze brzozy lub sosny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem współgrającym z oświetleniem sufitowym będzie styl skandynawski, który odciąży i powiększy optycznie małe mieszkanie.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz