Zalety tradycyjnych dzienników lekcyjnych

Zalety tradycyjnych dzienników lekcyjnych

Dziennik nauczyciela to jeden z przedmiotów najbardziej kojarzących się ze szkolnymi latami. Aż ciężko sobie wyobrazić, że jest on coraz częściej zastępowany przez swój elektroniczny odpowiednik. Tymczasem tak zwane e-dzienniki wcale nie są niezawodne i wykazują niestety sporo wad. Jakie są wobec tego zalety tradycyjnego, papierowego dziennika?

Bezpieczeństwo danych osobowych

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na powszechny w naszych czasach problem wykradania danych osobowych. Niestety dane uczniów i ich rodziców są w przypadku elektronicznych dzienników narażone na takie przypadki. Tradycyjne, papierowe dzienniki są pod tym względem o wiele bezpieczniejsze. Zwykle trzymane są one w pokoju nauczycielskim lub u dyrekcji. Istnieje więc bardzo małe prawdopodobieństwo, by niepożądana osoba mogła dostać się do informacji zawartych w dzienniku.

Mała możliwość pomyłki

Wiemy dobrze, że komputery i elektronika często potrafią zawodzić. Niestety błędy zdarzają się także w systemach dzienników elektronicznych. Przy uważnym uzupełnianiu dziennika papierowego pomyłki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już się przytrafią można w szybki sposób wykryć je i poprawić.

Łatwość dostępu

Zdecydowanie na korzyść papierowych dzienników przemawia duża dostępność. Dziennik w tradycyjnej formie można wziąć wszędzie ze sobą, na przykład wyjść z nim na szkolne boisko jeśli wymaga tego sytuacja. Do korzystania z dziennika elektronicznego potrzebny jest niestety sprzęt komputerowy w każdej sali, na co bardzo niewiele szkół może sobie pozwolić.

Funkcjonalność

Wreszcie podkreślić trzeba, że tradycyjny, papierowy dziennik jest po prostu niezwykle funkcjonalny. W końcu nie bez powodu korzysta się z niego i to we właściwie niewiele zmienionej formie już od lat. O jego niezaprzeczalnych zaletach świadczy także fakt, że wiele szkół zdecydowało się używać właśnie tej formy. Bardzo dużo też istnieje takich placówek, które wciąż używają dzienników papierowych, mimo że wprowadzone już do nich zostały e-dzienniki.

Polecamy: http://www.edulex.com.pl/pl/p/Dziennik-Lekcyjny-Nauczyciela-MEN-VI2015/84

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz