Zioła na częste problemy zdrowotne

Zioła na częste problemy zdrowotneWiele roślin zawiera naturalne związki biologicznie czynne, które w przypadku wielu niegroźnych chorób działają równie skutecznie jak farmaceutyki. Do tego są one lepiej przyswajane przez organizm, nie wywołują skutków ubocznych, a przy okazji dostarczają witamin i minerałów. Przydają się w leczeniu kobiet w ciąży, małych dzieci i osób starszych.

Czarna jagoda

W ziołolecznictwie wykorzystują się zarówno owoce, jak i liście. Napar z owoców lub liści stosuje się przy biegunce. Działa on także bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco na błony śluzowe układu pokarmowego. Napar z czarnych jagód jest szczególnie polecany osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i osobom starszym. Reguluje bowiem pracę żołądka.

Dziurawiec

Do celów leczniczych wykorzystywane są kwiatostany. Zioło to działa żółciopędnie, przeciwzapalnie i rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg żółciowych. Nalewka na pąkach kwiatów dziurawca zapobiega zastojowi żółci i tworzeniu się kamieni. W czasie kuracji konieczne są co najmniej trzytygodniowe przerwy. Zażywając leki z dziurawcem musimy zrezygnować z kąpieli słonecznych. Mogą spowodować przebarwienia skóry lub uczulenie.

Żurawina

Najczęściej w celach leczniczych wykorzystuje się owoce żurawiny, mimo że działanie lecznicze mają także jej liście. Żurawina ma działanie bakteriobójcze, dezynfekujące i ściągające. Stosuje się ją w chorobach dróg moczowych, a szczególnie w przypadku zapalenia pęcherza. Zapobiega próchnicy i tworzeniu się płytki nazębnej. Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.

Jarząb

Działa przeciwzapalnie, ściągająco i moczopędnie. Pomaga przy przewlekłych schorzeniach nerek. W lecznictwie stosuje się kwiaty i owoce. W świeżych owocach znajduje się kwas parasorbowy. Nie można ich spożywać na surowo, gdyż mogą wywołać wymioty i biegunkę.

Jemioła

Obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Można ją stosować przy miażdżycy, nadciśnieniu, zawrotach głowy, zaburzeniach rytmu serca. W czasie kuracji konieczna jest trzytygodniowa przerwa.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz