Żywienie przeciw wysiłkowi ludzi pracujących

Żywienie przeciw wysiłkowi ludzi pracującychCiężka praca fizyczna bywa dla wielu utrapieniem szczególnie w okresie letnim. Kiedy temperatura wzrasta do rejonów utrudniających życie nawet pracownikom z dostępem do wentylacji, szczególne problemy mają osoby bardziej wystawione na działanie natury. Nie mowa tu jedynie o pierwszych skojarzeniach z pracą fizyczną – miejskich budowach wszelkiego rodzaju. Na temperaturę narażeni są także chociażby strażacy czy drogowcy, każda osoba pracująca na otwartej przestrzeni. W dodatku wahadło zimą działa w drugą stronę, a mróz bywa co najmniej równie uciążliwy.

Jak więc radzić sobie z tak trudnym do rozwiązania problemem?

Nie sposób wszakże zrezygnować z zarobku z uwagi na uciążliwe warunki – a zarazem trendów pogodowych się nie odwróci, wystawienie na takowe jest na świeżym powietrzu nieuniknione. Klimat w teorii jest umiarkowany, lecz mimo to niestety dość problematyczny.

Istnieje jednak droga radzenia sobie z warunkami naturalnymi przynajmniej po części, w dodatku zaś gwarantowana prawem. Warto się o nią upomnieć u pracodawcy, dodatkowo sugerując kompetentną firmę, która może się tym zająć.

Mowa o furtce, którą są posiłki profilaktyczne – pożywienie, które w trakcie wykonywanych zadań powinien otrzymywać każdy pracownik działający na otwartym powietrzu w trudnych warunkach. Mają go one rozgrzać bądź ochłodzić, zaspokajając powstały podczas pracy deficyt kaloryczny oraz konieczność odpoczynku w trakcie wyczerpujących działań fizycznych.

Dobry posiłek, lepsza praca

Nie mogą to jednak być posiłki nieprzemyślane. Wskazana jest sugestia w kierunku pracodawcy, który wedle litery prawa musi zadbać o dostarczenie ich w sposób będący z zyskiem dla efektywności pracowników – w użyciu winny pojawić się prawidłowe przepisy (dostępne w odpowiednich książkach kucharskich oraz sieci), a także znane z każdego planowania jakiejkolwiek diety tabele kaloryczne.

Warto zapewnić sobie choćby nieco zwiększony komfort pracy fizycznej w trudnych warunkach. Upomnienie się o posiłki profilaktyczne to zdecydowany krok ku temu.

Przeczytaj również:

Dodaj komentarz